Nieuwsbericht
Supermarkten: nu is de raad aan zet
De onenigheid over de supermarkten in Halsteren ontaardt in een ordinair straatgevecht tussen B enW en Stadlander. Hier heeft de gemeenteraad een taak.
Het is een beschamende en gênante vertoning aan het worden, de strijd tussen het college van B enWvan Bergen op Zoom en - vooral - woningcorporatie Stadlander over de supermarkten in Halsteren.
Al drie jaar speelt die kwestie en de toon van de discussie wordt steeds grimmiger. Nu vegen de twee partijen elkaar in de krant openlijk de mantel uit. Daarmee is een dieptepunt bereikt.
Eerst verraste wethouder Ton Linssen ( Economische Zaken) vriend en vijand door plotseling een deal te sluiten met C1000. Die supermarkt is bereid te verhuizen van het dorpscentrum naar het Hemiterrein. Draagvlak is daar niet voor, althans niet bij Stadlander, de winkeliersvereniging van de Dorpsstraat en de Dorpsraad Halsteren. Zij zijn tegen het vertrek van de supermarkt omdat dit in hun ogen de doodsteek is voor het economische hart van Halsteren en de daar gevestigde winkels.
Stadlander slaat terug: de woningcorporatie gaat, als C1000 verhuist, dwars tegen de wens van de gemeente in een andere supermarktketen vestigen in het pand waarvan zij eigenaresse is. Dat laat de wethouder niet op zich zitten: als de corporatie dit waagt, zal hij uitbreiding van die super blokkeren.
Dan krijgen Stadlander en zijn huurder ‘er geen vierkante meter bij'. En als de woningstichting zo doorgaat, gaat dat consequenties krijgen voor andere dossiers waarin de gemeente en Stadlander elkaar tegenkomen, dreigt Linssen.
Wat dit straatgevecht er niet zuiverder op maakt, is dat beide partijen een belang hebben. Stadlander zegt dat het hem te doen is om de leefbaarheid in Halsteren.
Maar de corporatie is óók gebrand op de niet geringe huurpenningen die C1000 of een andere supermarkt betaalt voor het pand aan de Vogelenzang. B enWwillen het verkeers- en parkeerinfarct in de Dorpsstraat en omgeving bestrijden en de supermarkten beter over Halsteren verdelen. Maar het college denkt mede aan de euro's die het ontvangt als duur aangekochte Hemigrond wordt verkocht aan C1000 (en aan Lidl, maar dat is minder omstreden).
Het vreemde aan deze weinig verheffende discussie is dat die wordt gevoerd zonder dat er harde feiten onder liggen. Dan krijgen emoties de overhand en zo raakt een oplossing verder buiten bereik. Is het nu zo ingewikkeld om te onderzoeken of de dorpskern echt doodbloedt als één supermarkt verkast, daar iets anders voor terugkomt en de andere (Plus) gaat uitbreiden? En waarom is niet gepeild wat de Halsterse bevolking ervan vindt, wat haar behoeften zijn?
B enWen Stadlander komen er zo niet uit. Deze spelers zijn essentieel voor Bergen op Zoom, en dat in een tijd van woningmarktcrisis.
De gemeenteraad kan, als hoogste gezag in de gemeente, niet tolereren dat hun samenwerking op de klippen loopt. Ingrijpen is geboden. Een oud idee van het CDA om een rondetafelconferentie met alle betrokkenen te beleggen, komt daarbij wellicht van pas.
Bron: BN/DeStem dd 07-02-2012
